Feraly tartan? Jak go naprawić i ile to kosztuje?

W przypadku wyboru wykonawcy obiektów sportowych zawsze decyduje przetarg. Wiąże się to bardzo często z walką ceną a co za tym idzei oszczędnościami i częstym partactwem. Nasza firma stara się nie brać zleceń poniżej pewnej bezpiecznej kwoty bo nie zawsze da się wykonać dobrze pracę przy zbyt niskim budżecie.

Jakie oszczędności i jakie błędy są wykonywane na skutek walki ceną? Co warto sprawdzić, jak przeprowadzić audyt w czasie trwania prac wykonawczych aby skutki błędnie wykonanego boiska nie były dotkliwe dla inwestora?

Przede wszystkim materiał oraz jakość klejów i sposób ich położenia.

  1. Specyfikacja każdego obiektu ma swoje parametry takie jak grubość warstwy amortyzującej
  2. Grubość warstwy wierzchniej.

Przy obiektach o powierzchni tysięcy m2 każdy mm ma znaczenie czyli nalzeży na każdym etapie kontrolować czy 40 mm to nie przypadkiem 35mm granulatu amortyzującego.

Kolejnym elementem jest grubość warstwy wierzchniej czyli nawierzchni, którą widzimy, warstwy wierzchniej. I tutaj również specyfikacja producenta powinna dokłądnie określać jej grubość.

Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj granulatu a dokładniej kolor. Niektóre z granulatów jakie spotykamy na „oszczędnych wykonaniach” były malowane!

Granulat występuje w wielu róznych kolorach ale cena w zależności od koloru może znacznie się różnić dlatego część wykonawców zamiast droższego rozwiązania czyli zakupie granulatu farbowanego na etapie produkcji kupuje najtańszy czarny lub pomarańczowy i go maluje!

Przez pierwsze 2 lata (czas gwarancji) będzie dobrze. Gorzej będzie po tym okresie gdy farba zacznie schodzić. Mamy wiele przypadków w których wygląda to paskutnie i nic się z tym nie da zrobić tylko znów pomalować…

Granulaty farbowane na etapie produkcji maja w całej swojej objętności ten sam kolor i nawet intensywne mycie tego nie zmieni.

GWARANCJA na udzieloną pracę. Niejednokrtonie firmy udzielają gwarancji na wykonane prace a potem zniakają. Rozpadają się i już nie ma od kogo wyegzekwować poprawek, naprawy czy wymiany feralnej nawierzchni.

Kilka rad i uwag, o których warto pamiętać na etapie zamawiania czy wykonywania nawierzchni z tartanu.

  1. Odwodnienie wokół terenu
  2. Regularne przedmuchiwanie z liści, gałęzi
  3. Inspekcje pod kątem ostrych przedmiotów takich jak szkło, kamienie itp.

Tartan powienien być czyszczony ciśnieniowo min. 1 raz w roku PRZED OKRESEM ZIMOWYM!

Większość inwestorów zamawia czyszczenie po zimie co jest błędem ale lepiej działa z punktu public relations. Już tłumaczymy.

Idelana konserwacja tartanu mówi od 2 czyszczeniach:

  1. Przed zimą
  2. Po zimie

Przed zimą czyszczenia sprawia, że:

  • udrożnione zostają mikropory, dzieki czemu woda z topniejącego śniegu oraz silnych opadów jesiennych łatwo spływa i nie osiada na powierzchni
  • usunięte zostają wszelkie zabrudzenia organiczne, które przykryte śniegowtym korzuchem mogą jeszcze lepiej wniknąć w gumę

Przed okresem użytkowania, po zimie

  • apekt wizualny, nowy rok, czysta nawierzchnia
  • jak wyżej

Jak czyścimy i dlaczego? Czyszczenie powinno być wykonane przy użyciu wysokociśnieniowej myjki o dużym wydatku wodnym min. 1000l/h.

Zastosowanie środka grzybo, pleśnioi i organiczno bójczego powinno być zabiegiem stosowanym w sytuacji silnej tendencji do „zielenienia” dotyczy w szczególności miejsc silnie zacienionych, w pobliżu drzew itp.

Gorąca woda czyli jak czyścić tartan?

  • Mycie na gorąco myjką typu Karcher HDS np. 10/20 to wydajne i skuteczne rozwiązanie. Goraca woda rozpuszcza tłusty brud blyskawicznie. Świadczy to róœnież o klasie firmy myjacej.

Zdarzało się nam w naszej karierze obserwoaać specjalistów myjących myjką Parkside czy Karcher za 300 czy 400 zł.

Sprzęt , którego używamy kosztuje 10 000 – 30 000 zł i jego eksploatacja wymaga regularnego dużego wkładu własnego, dlatego czyszczenie nie może kosztować 1 zł/m2.

Środki chemiczne stosowane przez nas w żaden sposób nie wpływają negaywnie na stan gumy, tylko reagują z organiczną florą, która powstaje na jej powierzchni.

Pracujemy również bardzo wydajnie. Obiekt 1000 m2 w przypadku kompleksowego mycia chemiczno ciśnieniowego zajmuje nam 1 – 2 dni roboczych! Czyli okres przestoju znacznie się skraca.

Kolejnym elementem jest temperatura. Gdy na droze jest mniej niż 5 stopni staramy się nie czyścić jednak gdy wymaga tego inwestor z powodu siły wyższej np. z powodu mających się zawodów sportowych to czyścimy w 100% gorącą wodą co pozwala nam na bardzo dobre rozgrzanie nawierzchni i jaj dogłębne wyczyszczenie.

Zadzwoń